შეხვედრა ინდონეზიის რესპუბლიკის საელჩოს წარმომადგენელთან
აჭარის სავაჭრო-სამრეწველო პალატაში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ინდონეზიის რესპუბლიკის საელჩოს წარმომადგენლობითი ოფისის უფროს მრჩეველთან, ტაუფიკ ლამსუჰურთან.
ვიზიტის ძირითადი მიზანი იყო აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკასა და ინდონეზიის რეგიონებს შორის ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავება და ორმხრივი პარტნიორობის განვითარების პერსპექტივების განხილვა.
შეხვედრის დასასრულს მხარეებმა დაადასტურეს მზადყოფნა, აქტიურად დაუჭირონ მხარი აჭარისა და ინდონეზიის ბიზნესწრეებს შორის ეფექტიანი თანამშრომლობის განვითარებას და პარტნიორული ურთიერთობების შემდგომ გაძლიერებას.

Meeting with a representative of the Embassy of the Republic of Indonesia
A working meeting was held at the Ajara Chamber of Commerce and Industry with the Senior Advisor of the Representative Office of the Embassy of the Republic of Indonesia, Taufik Lamsuhur.
The main purpose of the visit was to deepen economic cooperation between the Autonomous Republic of Ajara and the regions of Indonesia, as well as to discuss prospects for the development of bilateral partnership.
At the end of the meeting, the parties confirmed their readiness to actively support the development of effective cooperation between the business communities of Ajara and Indonesia and to further strengthen their partnership relations.